پرزیدنت هری ترومن: “من کوروش هستم”

نگارش: دکتر کاوه فرخ                                      دریافت به صورت فایل پی دی اف

نسخه انگلیسی

کوروش کبیر (590 تا 530 قبل از میلاد) پادشاه باستانی ایران بود که پس از سرنگون کردن امپراتوری بابل یهودیان را از اسارت هفتاد ساله شان در آنجا نجات داد. کوروش برای بازگرداندن یهودیان به اورشلیم و ساخت معبد و دیوارهای این شهر کمک های مالی نیز کرد. این سنت کوروش را جانشینان وی نیز ادامه دادند.

یهودیان همواره به کوروش به عنوان یک غیر یهودی نیکوکار و ناجی خود نگاه می کنند که به رنج های طولانی شان پایان داد. نام کوروش و میراث وی در قرن بیستم کمی پس از جنگ جهانی دوم برکشیده شد. پرزیدنت هری ترومن کمی پس از ترک مقام ریاست جمهوری امریکا در جمع تعدادی از شخصیت های برجسته یهودی در مدرسه علوم دینی یهودیان در نیویورک سخنان مهمی ایراد کرد. ادی جاکوبسن رفیق قدیمی پرزیدنت ترومن وی را اینطور به جمع مقامات یهودی معرفی کرد “این کسی است که کمک کرد دولت اسرائیل ایجاد شود “. اما ترومن با خرسندی گفت:

“منظورت از ‘کمک کرد ایجاد شود’ چیست؟ من کوروش هستم. من کوروش هستم”

منبع 1 و منبع 2

 

هری ترومن (1972-1884) که بین سالهای 1945 و 1953 رئیس جمهور امریکا بود نه تنها به میراث کوروش کبیر که یهودیان را از اسارتشان در بابل رها کرد اذعان داشت بلکه بر علیه جوزف استالین دیکتاتور شوروی که قصد الحاق آذربایجان ایران به این کار کشور داشت نیز ایستاد.

نقل قول زیر از کتاب اشعیا (باب 44 و 45) به روشنی نشان می دهد که یهودیان چه احترامی برای کوروش قائل هستند. این کتاب کوروش را برگزیده ی خداوند و نجات دهنده ی اسراییل معرفی می کند.

خداوند کوروش را برگزیده و به او توانایی بخشیده تا پادشاه شود و سرزمین ها را فتح کند و پادشاهان مقتدر را شکست دهد. خداوند دروازه های بابل را بروی او باز میکند؛ دیگر آنها به روی کوروش بسته نخواهند ماند خداوند میفرماید:” ای کوروش، من پیشاپیش تو حرکت میکنم، کوه ها را صاف می کنم، دروازه های مفرغی و پشت بند های آهنی را می شکنم. گنجهای پنهان شده در تاریکی و ثروتهای نهفته را به تو می دهم. آنگاه می دانی که من خداوند و خدای اسراییل هستم و تو را به نام خوانده ام. من تو را برگزیده ام تا به اسراییل که خدمتگزار من و قوم برگزیده ی من است یاری نمایی. … ای آسمان، پیروزی را بباران؛ و ای زمین، از آن سیراب شو تا از تو آزادی و عدالت بروید. من که خداوند هستم این را انجام خواهم داد.
…. اکنون کوروش را برانگیخته ام تا به هدف عادلانه من جامه عمل بپوشاند. من تمام راه هایش را راست خواهم ساخت. او بی آنکه انتظار پاداش داشته باشد، شهر من اورشلیم را بازسازی خواهد کرد و قوم اسیر مرا آزاد خواهد ساخت. …

 

دیوار ندبه در اورشلیم (بیت المقدس). کوروش پس از فتح بابل به یهودیان اجازه داد تا از به اسرائیل بازگردند و معبد خود را هم بازسازی کنند. باور عمومی بر این است که حدود 40000 نفر برای همیشه به اسرائیل بازگردند. پرزیدنت ترومن در قرن بیستم میلادی برای حمایت از یهودیان نام کوروش را به یاد آورد.

این بخش از باب یک کتاب عزرا به فرمان کوروش به حمایت کوروش از بازسازی معبد یهودیان اشاره می کند.

(1)     در سال اول سلطنت کوروش، پادشاه ایران، خداوند آنچه را که توسط ارمیای نبی فرموده بود، به انجام رساند. خداوند کوروش را بر آن داشت تا فرمانی صادر کند و آن را نوشته به سراسر سرزمین پهناورش بفرستد. این است متن آن فرمان:

(2)    من، کوروش، پادشاه پارس، اعلام میدارم که خداوند، خدای آسمان ها، تمام ممالک جهان را به من بخشیده است و به من امر فرموده است که برای او در شهر اورشلیم که در یهودا است خانه ای بسازم. بنابر این از تمام یهودیانی که در سرزمین من هستند، کسانی که بخواهند میتوانند به آنجا بازگردند و خانه ی خداوند، خدای اسراییل را در اورشلیم بنا کنند، خدا همراه ایشان باشد

یونانیان از جمله اسکندر (323-356 قبل از میلاد) هم از کوروش کبیر به نیکی یاد کردند. یونانیان در حقیقت یک دانشنامه کامل از کوروش با نام کوروشنامه اثر گزنفون تالیف کردند.

 

گزنفون (355-431 قبل از میلاد) اثری در رابطه با کوروش با نام کوروش نامه به نگارش درآورد.

کوروش همچنین فرمان داد اشیایی که به زور از معبد اورشلیم غصب شده بود را به یهودیان برگردانند.

(7و8) کوروش اشیاء قیمتی خانه ی خداوند را که نبوکد نصر آنها را از اورشلیم آورده و در معبد خدایان خود گذاشته بود، به یهودیان پس داد. کوروش به خزانه دار خود(میتراداد) دستور داد که تمام این اشیاء قیمتی را ازخزانه بیرون بیاورد و به” شیشبصر”(سرپرست یهودیانی که به سرزمین یهودا باز می گشتند) تحویل بدهد.

کوروشنامه همواره در طول تاریخ مورد توجه افراد سرشناس مختلفی بود. این کتاب مورد علاقه رومیان بود و سیپیو آفریکانوس  (183-236 قبل از میلاد) ژنرال مشهور رومی که هانیبال را شکست داد همواره یک نسخه از آن را با خود داشت (به مقدمه Cawkwell, G. L., The Persian Expedition, Penguin Classics, 1972 مراجعه کنید) حتی مشهورترین ژنرال رومی تاریخ، ژولیوس سزار (44-100 قبل از میلاد) نیز نسخه ای از کوروش نامه داشت.

سده ها پس از سقوط روم، خیلی از اندیشمندان اروپایی هم کوروش نامه را می خواندند. برای نمونه جان لاک (1740-1632 میلادی) فیلسوف تجربه گرای انگلیسی بود که کوروش نامه را مطالعه کرده بود  بین فلسفه اش با فلسفه زردشت شباهت های زیادی دیده می شود.

بنیان گزاران امریکا نیز کوروش نامه را می شناختند و به آن اشاره می کردند. یکی از آنها پرزیدنت توماس جفرسون (1826-1743 میلادی) بود که دو نسخه از کوروش نامه را در اختیار داشت.

 

پرزیدنت توماس جفرسون. مانند بیشتر بنیانگزاران امریکا که قانون اساسی این کشور را نگاشتند، توماس جفرسون هم به کرات به کتاب کوروش نامه مراجعه می کرد که توسط یونانیان باستان و در رابطه با کوروش کبیر نوشته شده بود. دو نسخه شخصی توماس جفرسون اکنون در کتابخانه کنگره امریکا در واشینگتون دی سی نگهداری می شود. مخفف نام توماس جفرسون یعنی TJ در انتهای هر صفحه کتاب ملاحظه می شود.

پرفسور مرحوم آرتور آربری دانشمند خاورشناس میراث کوروش کبیر را اینگونه جمع بندی می کند:

دولت [هخامنشیان] به طرز قابل ملاحظه ای مداراگر بود و ادیان و سنت های بومی شهروندانش مورد احترام پادشاهان بود.

[A.J. Arberry, The legacy of Persia.  Oxford: The Clarendon Press, 1953, p.8]

 

نگاره ای از کوروش کبیر (530-590 قبل از میلاد) که توسط مرحوم آگنوس مک براید و تیم نوارک به تصویر کشیده شده است. میراث کوروش در منابع یهودی-مسیحی، میان رودانی، یونانی-رومی و اروپایی ستایش شده است.

About these ads

5 comments on “پرزیدنت هری ترومن: “من کوروش هستم”

 1. وهومن says:

  درود بر شما

  با افتخار به تارنگار شما پیوند دادم. این تارنگار را با نام “وبلاگ حسام” پیوند دادم، اگر نام دیگری دوست دارید خبر دهید. در ضمن از این نوشتار هم بسیار لذت بردم.
  به امید دیدار

  • hessam says:

   با سپاس بسیار گرامی. همین نام خوب است. منتظر نوشته های خوبتان در آینده هستم.

 2. arya says:

  سلمان فارسی بخش ۱

 3. behrooz says:

  ey pedar sokhte weblog zadi???

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s